Náš príbeh

Pred šestnástimi rokmi stál očný chirurg MUDr. Peter Böhm pred zložitou otázkou. Bol vďačný za svoje povolanie, no v prostredí štátnej nemocnice ho nedokázal vykonávať podľa hodnôt, ktoré ako lekár uznával. V čase, keď uvažoval nad odchodom zo štátneho, súkromné zdravotnícke zariadenia iba vznikali. V odbore oftalmológia vzniklo Očné centrum Dr. Böhma ako druhé na Slovensku.

Odvaha k zmene kvôli pacientom

K zmene ho poháňala naliehavá potreba poraziť veterné mlyny štátneho zdravotníctva, s ktorými každý deň pomyselne bojoval. „Čakacia doba na operáciu sivého zákalu sa vtedy štandardne šplhala na rok a pol. V rozvinutom stave mohla diagnóza výrazne negatívne ovplyvniť kvalitu života pacientov. Prednostný termín v štátnom zariadení však možné dostať nebolo,“ spomína primár MUDr. Böhm. „Otcovi prekážalo nehospodárne nakladanie s prostriedkami a ich plytvanie. Chodieval na medzinárodné kongresy a zahraničné stáže. Poznal úroveň technológií a prístupu k pacientom vo svete a porovnával ich s našimi,“ spomína na otcove začiatky najstarší syn Marek Böhm. „Rozhodol sa vybudovať súkromné očné centrum na Slovensku tak, aby pacient dostal rovnakú kvalitu ošetrenia ako v zahraničí.“

Iná cesta podľa lekára nebola. „Nevidel som perspektívu zmeny ani vývoja. Práca ma nesmierne bavila, pomáhala pacientom, to ma poháňalo vpred. Obavy som mal iba z toho, ako všetko zvládnem finančne.“ Nemal pripravené finančné kalkulácie, podnikateľský zámer ani plán. Len túžbu poskytnúť pacientovi to najlepšie.

Začínali v prenajatých priestoroch v ružinovskej poliklinike. Traja. Inštrumentárka Danka, ktorá dodnes vedie v očnom centre inštrumentársky tím, MUDr. Böhm a jeho manželka MUDr. Zuzana Böhmová.

Vytrvalosť a morálne postoje

Najväčšia štátna zdravotná poisťovňa ich odmietala zazmluvniť. „Operovali sme za minimálne nákladové ceny. Pracovali sme poctivo, poskytovali sme pacientom špičkovú starostlivosť, napriek tomu operácie našim pacientom odmietali preplatiť.“

Očným centrom žila celá rodina. „Prvé roky si pamätá každý z nás. Otec to nazýval, že si len dočasne priškrtíme opasky. V skutočnosti to znamenalo, že som nosila oblečenie po kamarátkach a starších v rodine, bratia namiesto výletov brigádovali a pomáhali rodičom,“ spomína dcéra Hanka Kyselová.

O to nadšenejšie oslavovali spolu všetky úspechy. Najväčšia radosť prišla v obálke spolu so zmluvou zo Všeobecnej zdravotnej. Trpezlivá snaha vysvetľovať a bojovať za svoje práva, ktorú neúnavne vyvíjala lekárova manželka, MUDr. Zuzana Böhmová, priniesla ovocie. „Ustáli sme to. Opäť sme sa a ako rodina utvrdili v tom, že je nevyhnutné pracovať poctivo, udržať si zásadné morálne hodnoty a za žiadnu cenu z nich nespustiť,“ spomína Peter Böhm.

Kvalitná zdravotná starostlivosť bez doplatku odštartovala geometrický nárast pacientov. Dnes, na základe štatistík Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, patrí Očné centrum Dr. Böhma k pracoviskám, ktoré vykonávajú najviac operácií sivého zákalu na Slovensku.

Peter Böhm st. a Peter Böhm ml.

Ty budeš právnik, ty ekonómka

V Očnom centre dnes stretnete niekoľko členov tímu s menom Böhm. Ako prvý si v rodinnej firme našiel miesto najstarší syn, právnik Marek Böhm. „Mama, ktorá pomáhala s chodom centra, ochorela. Zo dňa na deň som ju musel na recepcii zastúpiť. Na zaškolenie som dostal jeden deň.“ Práve skončil gymnázium, štúdium práva už absolvoval externe. Dnes sa stará o manažment firmy, právne záležitosti a rodinné optiky.

Dcéra Hanka sa do práce pre rodinné centrum zapojila v šestnástich. „Matematike som v rodine rozumela ako jediná. Nikto nechcel mať nič s číslami.“ Zoznámili ju s účtovníčkou, ktorej Hanka začala pomaly a postupne pomáhať. Počas štúdia ekonómie začala v rodinnej firme naplno pracovať.

Po boku otca pracuje ako očný chirurg aj mladší syn, Peter Böhm. „Pre mladého lekára je dôležitý trpezlivý učiteľ a správny smer. Bez neho býva štart tvrdý, ťažký, pomalý. Uvidel som hodnotu v možnosti mať učiteľa vo vlastnom otcovi. Dvere v slovenskej oftalmológii sa mi vďaka otcovi otvorili rýchlejšie ako keby som začínal bez jeho vedenia.“

Tradícia rodiny

„Spoločný cieľ stmeľuje. Ľahšie sa chápeme, niektoré záležitosti jednoduchšie vysvetlíme jeden druhému,“ myslí si Hanka, a ako hlavná ekonómka vidí výhody rodinného podnikania aj v nákladovej rovine. Aj podľa právnika Mareka sú kľúčové pozície obsadené rodinou zárukou stability. „Ak sú v rodine zapustené korene slušnosti
a čestnosti, ani vážny konflikt ich nezlomí. Rodina neprestane byť rodinou.“

Aby rodinná firma fungovala ako hodinky, aj jej zamestnanci by sa mali podľa Böhmovcov cítiť ako súčasť rodiny. „Akonáhle má niekto problém v súkromí, snažíme sa mu vyjsť maximálne v ústrety.
K problému sa postavíme tak, ako by ho riešil niekto z nás. Na druhej strane, ak sa deje niečo významné v našej vlastnej rodine, s kolegami to zdieľame, ako by boli našou súčasťou,“ hovorí za všetkých Hanka. Riadia sa pravidlom – od zamestnanca vyžadujeme iba to, čo aj od seba.

Primár MUDr. Peter Böhm  s rodinou. Zľava: syn MUDr. Peter  Böhm ml. s manželkou Mgr. Monikou Böhmovou (venuje sa vzťahom so zdravotnými poisťovňami) , dcéra Ing. Hanka Kyselová (venuje sa finančnému riadeniu), syn Mgr. Marek Böhm (venuje sa vedeniu a rodinným optikám) s manželkou Dominikou Böhm.   

Hrdosť na syna

Začiatky pod vedením otca boli pre Petra Böhma ml. náročné. „Vždy bol na mňa tvrdší a prísnejší ako na ostatných lekárov. To sa často prenášalo do súkromia. Postupom času sa naše vzťahy zlepšili. Čím viac skúseností som naberal, tým sa vzájomná harmónia a spolupráca medzi nami prehlbovala. Tvrdý otcovský dril postupne ustúpil. Hoci aj dnes je na mňa otec nekompromisnejší a tvrdší ako na kolegov. Na druhej strane, vždy, keď si neviem rady v práci, som rád, že sa na otca môžem obrátiť. Keď som operovať iba začínal, podal mi pomocnú ruku ako otec a kolega. Ochotne, rád a bez zbytočného cirkusu. Dnes už jeden vedľa druhého pracujeme ako tím, naša spolupráca a pomoc je už vzájomná.“

Otec si jasne spomína na synove začiatky. „Peťo pri operáciách dlho len asistoval. Až som začal pociťovať obavu, či má na vnútroočné zákroky dostatok guráže. Jedného dňa mi povedal, že už sa cíti pripravený operovať sám, s mojou asistenciou. V ten deň odoperoval za sebou päť pacientov. Zvládol to bez komplikácii, výborne. Hrdý som naňho bol aj keď ako dvadsaťsedemročný prednášal na americkom kongrese ASCRS v Bostone. Pred kolegov zo sveta predstúpil s vlastnou štúdiou. V takom mladom veku je to veľmi nezvyklé.“

Peter Böhm st. a Peter Böhm ml.

Marekove vízie, Hankina precíznosť

Generácia jeho nástupcov vyvoláva v otcovi pocity vďačnosti a hrdosti. Hoci ich vraj chváli menej, ako by bolo potrebné. „Marek má z nás ako jediný manažérske vízie. Stará sa o projekt nových priestorov, ktoré vzhľadom na zvyšujúce sa počty pacientov súrne potrebujeme. Má vynikajúci vyjednávací talent, manažérske zručnosti, dar reči, nos na ľudí a schopnosť vytvárať a realizovať vízie. Dokáže vidieť to, čo pre ostatných nie je ešte očividné.“

Aj Hankina pozícia vyplnila v rodinnej skladačke miesto, ktoré by nik iný nezvládol zastrešiť. „Ujala sa ekonomiky a účtovníctva prezieravo, systematicky, výnimočne pedantne. Spolu s Marekom majú na starosti aj to, čo dnes moderne volajú HR. Vyberajú nových členov tímu. Som rád, že jedným z kritérií sú pre nich hodnoty človeka a to, či sa dokážu stotožniť s našou víziou, slúžiť pacientom.“

V pokračovaní rodinnej tradície sa o pár rokov vidí aj najmladšia dcéra Zuzka, ktorá ešte študuje. Má už za sebou prvé brigády a v Očnom centre ju oslovuje práca s ľuďmi. Buď z pozície personalistky alebo lekárky.

Príbeh mimo tabuliek

Rodinu prekvapili v minulosti viaceré žiadosti investorov, ktorí im ponúkali investície alebo partnerstvo. Verejne dostupné čísla o spoločnosti hovoria o zdravej firme s každoročným nárastom. Z pohľadu syna právnika a dcéry inžinierky ekonómie je to zaujímavý fenomén. „Otec sa ešte aj dnes ohradí, keď ho niekto nazve podnikateľom. Je lekár a berie to ako poslanie. Pri práci sa neriadi ekonomickou stránkou veci. Sleduje v prvom rade dobro pacienta. Jeho zásadou je poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť bez doplatku pacienta. Tie výkony, ktoré poisťovne nehradia, sa snaží držať cenovo na etickej hranici. Ekonomická otázka bola v našom Centre vždy akoby v úzadí. Napriek tomu prišiel úspech, vieme financovať najmodernejšie prístroje, zaplatiť ľudí a neustále sa zlepšovať,“ zamýšľa sa Marek.

„Náš otec je perpetuum mobile, pracovitý chirurg s neuveriteľným výkonom. Hodnotami a prístupom k práci je inšpiráciou pre každého z nás. Vždy nás vedel prekvapiť svojou odvahou. Neobzerá sa dozadu, nevykoľaja ho riziká. Nikdy neporušil svoj sľub, nikdy nenechal veci nedokončené. Keď sa pre niečo rozhodne, spraví to. Cítime hrdosť vždy, keď ho vyhlásia za očného chirurga, ktorý vykonáva na Slovensku najviac operácií sivého zákalu. Práca je preňho darom a poslaním. Každý deň vstáva s radosťou a teší sa do práce,“ dodáva Hanka. Nedávno navrhla, aby Očné centrum malo vlastné motto, ktoré dokonale vystihuje jeho princípy. Rodinná rada na čele s otcom jej ho odklepla: „Je dobré v niečom vynikať. Ale ešte lepšie je hrať svoju rolu v niečom dobrom.“

Príbeh je skrátenou verziou príbehu Očného centra Dr. Böhma, ktorý uverejnil inšpiratívny magazín Profit vo vydaní 11 / 2018.