CHOROBY OKA
Suché oko
Na normálnom videní sa podieľa vlhký zdravý očný povrch. Na jeho udržanie je dôležitá dostatočná kvalita sĺz, normálne zloženie slzného filmu, normálna funkcia viečok a pravidelne žmurkanie. Akákoľvek porucha týchto aspektov vedie k tvorbe syndrómu suchého oka.

Syndróm suchého oka je chronické ochorenie, pri ktorom oko nemá dostatok kvalitných sĺz na udržanie normálnej vlhkosti a ochrany povrchu oka, sliznica oka je nedostatočne zvlhčená a vysychá. Je to fenomén dnešnej doby, trpí ním viac ako 15% svetovej populácie. Dlhodobé pozeranie do obrazoviek, zafajčené priestory, klimatizácia alebo naopak, prehriate priestory, dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek, to všetko napomáha vzniku syndrómu suchého oka.
Slzný film
Slzný film je bezfarebná štruktúra, ktorá sa skladá z troch hlavných vrstiev – lipidovej, vodnej a mucínovej. Zloženie slzného filmu je dynamické, reaguje na podmienky prostredia, aby sa udržala homeostáza očného povrchu.
Mucínová alebo tiež hlienová vrstva chráni rohovku, kotví vodný slzný film k epitelu rohovky.
Stredná vrstva – vodná je zdrojom výživy a hydratácie, podieľa sa na odplavovaní nečistôt, funguje ako antibakteriálne činidlo a pomáha udržiavať správne pH.
Lipidová – tuková vrstva chráni oko tým, že zabraňuje odparovaniu slznej tekutiny a zabezpečuje stabilitu slzného filmu. Problém so suchým okom nastáva, keď jedna z tých vrstiev nie je dostatočne zastúpená.
Rizikové faktory vzniku suchého oka
Okrem vyššie spomínaných faktorov dnešného životného štýlu a životného prostredia, sa na vznik suchého oka podieľa aj vek nad 50 rokov, hormonálne zmeny, autoimunitné ochorenia, ochorenia štítnej žľazy, cukrovka, niektoré lieky ako antihistaminika, antidepresíva alebo aj nedostatok vitamínu A. Syndróm suchého oka dnes nepostihuje len dospelých, vyskytne sa aj u detí, ale oveľa zriedkavejšie.
Príčiny vzniku suchého oka
Syndróm suchého oka sa podľa príčiny klasifikuje na 2 podtypy: suché oko spôsobené nedostatkom vody a suché oko spôsobené nadmerným odparovaním.
Suché oko spôsobené nedostatkom vody vzniká v prípade nedostatočnej funkcie slznej žľazy, tým dochádza k poruche vodnej zložky slzného filmu. Príčiny môžu byť autoimunitné ochorenia, najmä Sjögrenov syndróm, ale aj reumatoidná artritída, autoimunitné ochorenie lupus. Ďalšou príčinou, ktorá je zodpovedná za zníženú produkciu sĺz, je starnutie. Výrazná je u ľudí nad 50 rokov, pričom ženy sú po menopauze zraniteľnejšie kvôli hormonálnym zmenám. Medzi príčiny môžeme zaraďovať aj niektoré lieky ako anhistaminiká, antidepresíva, betablokatóry alebo diuretiká, rovnako tiež očné operácie, napríklad laserová korekcia zraku, operácia katarakty.
Suché oko spôsobené nadmerným odparovaním je často výsledkom poruchy lipidovej vrstvy slzného filmu, ktorá zabraňuje nadmernému odparovaniu sĺz. Problémy v tejto vrstve môžu byť spôsobené dysfunkciou Meibomových žliaz, ktorá môže byť spôsobená zápalom alebo upchatím. Na nadmernom odparovaní sĺz sa môže podieľať aj prostredie, ako napr. suché klimatické podmienky v miestnostiach s klimatizáciou alebo kúrením, dlhodobé vystavenie vetru, znečistenie prostredia. Ďalšie príčiny môžu byť dlhodobé používanie obrazoviek, pri práci s PC, sledovaním televízie, nosenie kontaktných šošoviek, očná kozmetika ako očné linky a maskary.
Príznaky suchého oka
• pálenie, iritácia, rezanie, štípanie alebo svrbenie očí,
• ráno zlepené oči,
• pocity piesku alebo cudzieho telesa v oku,
• začervenanie očí,
• zraková neostrosť – rozmazané videnie hlavne pri sústredenom pohľade (napr. pri
práci na počítači),
• časté slzenie (je to paradox, ale ide o reflexné slzenie ako reakcia na podráždenie očí a snaha kompenzovať nedostatok vlhkosti),
• pokročilejšie štádia sa môžu prejavovať bolesťou, fotofóbiou, alebo kolísavým zhoršením videnia, ktoré sa zlepšuje po prežmurkaní. U nositeľov kontaktných šošoviek môže byť ich nosenie nepohodlné alebo dokonca bolestivé.
• vznik zápalu spojoviek či rohovky.
Liečba syndrómu suchého oka
Cieľom liečby je obnovenie a stabilizácia slzného filmu, zmiernenie zápalu očného povrchu a zlepšenie kvality života pacienta. Dôležitá je edukácia pacienta a upozornenie na dlhodobú liečbu. Základnou liečbou je farmakologická liečba vo forme očných kvapiek – umelých sĺz alebo gélov. Poslúžia primárne na zvlhčenie povrchu oka a takmer okamžitú úľavu od sprievodných znakov. Ak je oko pri tejto diagnóze už zapálené, používajú sa protizápalové kvapky. Pacient si vie pri tejto diagnóze pomôcť aj vlastným pričinením, zmenou životného štýlu. Napríklad pri práci s počítačom robí pravidelné prestávky, často a dôkladne žmurká alebo používa zvlhčovače vzduchu. Pri akútnych prejavoch suchého oka pomôžu okrem farmakologickej liečby aj teplé obklady na oči.
Neliečené suché oko
Čo spôsobí neliečená diagnóza suchého oka? Môže viesť k chronickému zápalu alebo podráždeniu, poškodzuje povrch rohovky, na ktorej vznikajú rôzne nerovnosti a erózie, čo môže viesť k trvalému poškodeniu zraku. Neliečená diagnóza zvyšuje riziko očných infekcií a celkovo vie výrazne znížiť kvalitu života v dôsledku chronického diskomfortu.
Rady a prevencia suchého oka
1. Robte pravidelné prestávky pri práci s obrazovkami, osvedčené je pravidlo 20-20-20 a spočíva
v tom, že sa každých 20 minút na 20 sekúnd zadívate do diaľky 20 metrov.
2. Žmurkajte vedome. Častejšie pri čítaní a pozeraní na obrazovky.
3. Používajte zvlhčovač vzduchu v miestnosti.
4. Chráňte si oči pred vetrom a suchým vzduchom (napr. nosením okuliarov).
5. Pite dostatok vody – hydratácia pomáha aj očiam.
Počas zákroku sa môžete spoľahnúť na našich odborníkov.
MUDr. Peter Böhm, primár
MUDr. Peter Böhm ml.

Objednajte sa radšej už dnes
Máme veľa spokojných klientov a čakajúcich pacientov. Vyšetrenie aj operáciu u nás preplácajú všetky zdravotné poisťovne.


