Poznáte to – zadívate sa a zrazu vám niečo „pláva“ pred očami a ruší váš pohľad. A potom to zmizne. A takto dookola. Môže ísť o zákaly sklovca alebo opacity. Prejavujú sa ako malé lietajúce útvary v našom zornom poli – malé bodky, fliačiky alebo vlákna, niekedy ich môžete vnímať aj ako mušky či sneženie.

Čo sú zákaly sklovca?

Zákaly sklovca alebo opacity sú drobné nepravidelné útvary, ktoré sa vznášajú v sklovci oka – v gélovitej hmote, ktorá vypĺňa zadné dve tretiny očnej gule. „Citlivých ľudí vedia potrápiť. Sú fyziologickou záležitosťou, prichádzajú prirodzene, s vekom ako šediny na hlave. Väčšina pacientov s nimi dokáže bez problémov žiť a fungovať, avšak senzitívnejšie povahy vedia vnímať opacity a príliš na ne upriamiť svoju pozornosť. Vznikajú zmenou prirodzenej štruktúry kyseliny hyalurónovej alebo napríklad  hromadením cholesterolu, odborne nazývané synchysis scintillans. Je to chemická reakcia rozpadu kyseliny hyalurónovej  v sklovci, ktorá sa prejaví ako sneženie pri pohľade na svetlo. Po tomto procese sa sklovec sčasti skvapalní a rozleje sa späť do oka, zmení sa“, vysvetľuje z praxe sietnicový chirurg Dr. Peter Böhm mladší. Opacity sú spravidla benígne, neškodné a nespôsobujú ďalšie vážnejšie problémy. Pribúdajú najmä s vekom, ale po úrazoch či pri krátkozrakosti ich môžu zaregistrovať aj mladší pacienti.

Ako vznikajú?

Prirodzene, procesom starnutia a pribúdajúcim vekom, fyziologicky. Ich tvorbu ale vedia ovplyvniť aj problémy s cievami či zápalové ochorenia. Sklovec sa môže zakaliť aj pri natrhnutí sietnice, pri úrazoch alebo pri krvácaní do sklovca. Niektoré operácie oka môžu spôsobiť zmeny v sklovci. A najmä metabolické ochorenia ako cukrovka, ktorá zvyšuje riziko diabetickej retinopatie, vie zapríčiniť zákaly v sklovci.

Vyšetrenie opacít sklovca

Očný lekár pacienta vyšetrí v mydriáze, to znamená, že rozkvapká oči na rozšírenie zreníc a po rožšírení dôkladne vyšetrí zadný segment očí pomocou štrbinovej lampy. Lekár prostredníctvom nej priamo vidí počet aj hustotu opacít v sklovci a stanoví ďalší postup. V niektorých prípadoch lekár pacienta posiela na doplňujúce vyšetrenie ako ultrazvuk oka – B-scan, najmä pri zhoršenej priehľadnosti oka alebo krvácaní, niektorí pacienti sú odosielaní aj na OCT vyšetrenie, aby sa vylúčili možné postihnutia sietnice.

Čo s nimi?

V prípade výraznejších zákalov, alebo dlhodobejšie pretrvávajúcich, ktoré ovplyvňujú kvalitu videnia, odporúčame stav konzultovať s očným lekárom. Ten po posúdení vážnosti navrhne laserovú terapiu, vo vážnejších prípadoch je navrhnutý aj chirurgický zákrok.

V prípade menších zákalov volíme laserovú terapiu, ktorej princíp spočíva v rozdrvení zákalu laserom na menšie časti, ktoré vo väčšine prípadov už subjektívne neprekážajú videniu pacienta. V našom očnom centre poskytujeme zákrok YAG laserová vitreolýza. Pristupujeme k nej, keď sa u pacienta pri vyšetrení potvrdí zákal v podobe akoby plachty – teda väčší súvislý plávajúci útvar, ktorý vie spôsobiť dočasnú stratu videnia práve v momente, keď pláva v zornom poli. Keď sa opacity nachádzajú v blízkosti sietnice, vtedy sa laserová liečba neodporúča.

Vo vážnejších prípadoch môže lekár ako riešenie navrhnúť chirurgický zákrok, vitrektómiu. Znamená, odstránenie sklovca z oka. V Očnom centre Dr. Böhma pristupujeme k osvedčenej operačnej metóde PPV – Pars Plana vitrektómii. K tejto metóde pristupujeme až pri závážných stavoch. Operácia PPV spočíva v tom, že na vyčistenie alebo vysatie sklovca vstupuje do oka chirurg cez konkrétne miesto v oku, ktoré sa latinsky nazýva pars plana. Vitrektómom, operačným nástrojom na to určeným, vie vybrať a odstrániť sklovec bez porušenia sietnice.

Naše odporúčanie

Zákal sklovca je bežný jav, najmä u starších alebo krátkozrakých ľudí. Vo väčšine prípadov ide o neškodné plávajúce časti (floaters), ktoré si nevyžadujú zásah. Ak však rušia každodenný život, existujú možnosti ako ich vyriešiť. Kľúčom je v každom prípade odborné vyšetrenie, ktoré vylúči vážnejšie očné ochorenia. V prípade, že pozorujete náhle zmeny v zornom poli, blýskanie alebo „závoj“, neodkladajte návštevu očného lekára – môže ísť o urgentný stav.