Zlepšenie zraku je cieľom mnohých ľudí, ktorým záleží na celkovej kvalite svojho života. Existujú rôzne metódy, od preventívnych opatrení až po chirurgické zákroky, ktoré môžu pomôcť dosiahnuť lepšie videnie a mať oči v dobrej kondícii. Pozrime sa na to, čo naším očiam jednoznačne prospieva.

Dostatočný oddych

Doprajte svojim očiam dostatok oddychu a odpočinku. Počas bdelého dňa, kedy sú namáhané najmä žiarením rôznych obrazoviek a monitorov, pomôžte im krátkym cvičením „20-20-20“, ktoré spočíva v tom, že každých 20 minút sa odporúča pozrieť sa na predmet vzdialený aspoň 20 metrov na dobu 20 sekúnd. Pri práci s počítačom cielene žmurkajte. Zahľadení do obrazoviek sme si odvykli žmurkať, oči nechávame dlhšie upreté na monitor alebo prácu, na ktorú sme sústredení a nežmurkáme dostatočne.

Toto prirodzené zvlhčovanie očiam chýba, preto je žmurkanie dôležité. Zabezpečíme očiam dostatok hydratácie. Okrem menej častého žmurkania môžu oči vysychať aj v dôsledku nedostatočného príjmu tekutín. Dbajte na svoj pitný režim, najmä na príjem čistej vody. Ak máte napriek tomu pocit suchého oka, ktoré vám paradoxne môže slziť či štípať vás, siahnite po umelých slzách, tie dodajú očiam potrebnú vlhkosť. Na konci dňa vaše oči ocenia dostatok spánku. Po celodennej službe by sa mali počas minimálne 8-hodinového spánku regenerovať takisto ako ostatné orgány v ľudskom tele.

Strava, cvičenie a vitamíny

Povedali by sme si, že to neplatí len pre oči. Je to pravda, zdravá strava, dostatok pohybu alebo cielené cviky a vitamíny prospievajú zdraviu vo všeobecnosti. Ak však zaostríme na oči, odporúčame pre ich zdravie príjem vitamínov A, C a E, ideálne prirodzene, v strave.  Vedeli ste, že aj zinok podporuje zdravie očí? Zaraďte do stravy citrusy, orechy, špenát či lososa, každá z potravín obsahuje vitamín vhodný pre oči. V špenáte sa nachádza aj luteín a zaexantín, dôležité antioxidanty, ktoré chránia naše oči pred škodlivým modrým svetlom a degenaráciou makuly.

Foto: freepik.com

Medzi cviky, ktoré na naše oči blahodarne vplývajú, patria nenáročné pohyby očí do strán alebo hore a dole, krúživé pohyby očí alebo zaostrovanie na rôzne vzdialenosti. Palming je technika prikladania zohriatych rúk na zatvorené oči uvoľňujúca napätie. Tieto cvičenia sa nepovažujú za liečbu pri očných ochoreniach, avšak pozitívne vplývajú na očné svaly, prispievajú k zrakovej pohode a pomáhajú zmierniť únavu očí.

Starostlivosť a pravidelné kontroly

V dnešnej dobe sa žiareniu monitorov a obrazoviek veľmi nevyhneme. Pokiaľ je to možné, regulujte si čas pozerania do nich, a to z dôvodu že vyžarujú modré svetlo, ktoré spôsobuje únavu očí a môže prispieť k poruchám spánku. Vhodným riešením okrem ustráženia času je používanie filtrov modrého svetla. Keď je reč o žiarení, prejdime na to slnečné. Okrem hrejivého pocitu a množstva pozitív pre ľudí, môžu slnečné lúče poškodiť sietnicurohovku.

Chráňte si svoje oči pred slnečným žiarením kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom a to najmä v letných mesiacoch, kedy je slnko najintenzívnejšie. Okrem vlastného pričinenia a starostlivosti nezabúdajte na pravidelné lekárske kontroly a zverte sa do rúk odborníkom. Pravidelné preventívne očné komplexné vyšetrenia sú zárukou ako si udržať zdravý zrak. Ak pociťujete akékoľvek problémy s očami, neváhajte sa objednať na vyšetrenie.

Foto: archív Očného centra Dr. Böhma