„Operácia dá človeku nový zmysel života.“
Rozhovor s MUDr. Elenou Mojžišovou.
O zrak pacientov sa stará už viac než 51 rokov. U nás ju môžete stretnúť v Očnej ambulancii Dr. Böhma v Pezinku. „Fascinujú ma nové technológie, ktoré nám pomáhajú v každodennej práci očného lekára. V časoch, keď som začínala, sme mohli o diagnostike, akú máme k dispozícii dnes, iba snívať,“ hovorí MUDr. Mojžišová.
Operácie kedysi
Najvýraznejšie to vníma práve v prípade operácií sivého zákalu. Spomína na relatívne nedávne časy, keď operácia nebola pre pacienta ani pre lekára zďaleka taká „elegantná“ ako súčasné zákroky. „Očný chirurg odstraňoval zákal až vtedy, keď bol v zrelom štádiu. Funkčných, zdatných, aktívnych ľudí to odsúvalo mimo pracovného procesu. So zhoršeným videním nemohli podstúpiť zákrok tak skoro, ako by si priali. Museli čakať a to ich často úplne vyradilo z práce a komplikovalo im to povinnosti v bežný deň. Navyše, stav po operácii sa často výrazne nezmenil. Pacient síce spozoroval celkovo lepšie videnie, neraz mu však ostali silné okuliare do blízka, hrubé rámy, hrubé sklá,“ spomína MUDr. Mojžišová.
Nová kvalita života pre starších pacientov
„Vďaka dnešnému pokroku môžeme sivý zákal odstrániť aj v oveľa skoršom štádiu. Šikovnosť chirurga, inovatívnosť technológií a vnútroočných šošoviek dokážu úžasne zlepšiť kvalitu života. Po operácii sivého zákalu opäť naberú nový dych a neuveriteľne sa im zlepší kvalita života.“
Po operácii sa dnes pacienti podľa MUDr. Mojžišovej stávajú celkom novým človekom. „Vďaka implantácií prémiových šošoviek vidia opäť ako v mladosti. Často bez potreby používania okuliarov do diaľky, na počítač či na čítanie. Zase sa môžu venovať dávnym koníčkom. Akoby nabrali nový dych. Sú akčnejší, chce sa im opäť žiť.“
Čím skôr, tým lepšie
MUDr. Mojžišová upozorňuje, že si netreba nechávať operáciu na najneskoršie štádium. „Po sedemdesiatke sa môže všeličo stať. Najmä pacientov s inými celkovými ochoreniami (kardiologické, diabetes, cievne) vždy povzbudzujem, aby zákrok podstúpili najskôr, ako sa dá.
Operácia a nové videnie dá človeku celkom nový zmysel života. Naopak, ak pacient svoj stav nerieši a dobre nevidí, stráca chuť vyjsť z domu či sa vôbec venovať dávnym koníčkom. Čakaním „na správny“ čas sa sám pripraví o možnosť dobre a kvalitne žiť. Zhoršené videnie mu neraz spôsobí úraz či pád. K slabému zraku sa pridá neschopnosť pohnúť sa. Z aktívneho človeka, ktorý mohol stále plnohodnotne fungovať, sa stáva pasívna kôpka nešťastia. A to je na figu staroba.“
Operácie sa nebojte a neodkladajte, radí naša pezinská lekárka. „My starší ľudia sme akýsi nedôverčiví. Radi by sme všetko kontrolovali. Práve pri sivom zákale aj vzdelaný, aktívny, pozitívny senior stráca doslova istotu pod nohami a bezpečnosť. Nie je nutné sa však ničoho báť. Ako lekárka vnímam pokroky vedy a technológií v oblasti operácií sivého zákalu doslova ako zázraky.“